Czy zawsze korzystniejsze jest unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Najczęściej, mając na uwadze długość okresu spłaty kredytu i fakt, iż kapitał kredytu jest już spłacony albo prawie spłacony, kredytobiorcy żądają unieważnienia umowy kredytu czy też z faktu, iż umowa jest nieważna, wywodzą swoje roszczenia. W praktyce jednak dla pewności warto przeanalizować każdy przypadek indywidualnie.

W niektórych sytuacjach może okazać się, że żądanie ustalenia nieważności kredytu nie jest wskazane. Do takiej sytuacji może np. dojść, kiedy nasz kredyt stał się „frankowy” na skutek aneksu do kredytu złotowego. W takiej sytuacji najczęściej bardziej opłacalne będzie uznanie, iż ów aneks nie jest w całości nieważny, a jedynie nieobowiązujący jest zawarty w nim mechanizm indeksacji. W przeciwnym wypadku kredyt złotówkowy oparty o WIBOR w pierwotnym brzmieniu umowy, choć najczęściej i tak sporo korzystniejszy niż ten po aneksie frankowym, będzie jednak mniej korzystny niż po zamianie wskaźnika na LIBOR, stosowanego przy kredycie złotówkowym w ramach sankcji dla banku.

Nasza kancelaria przeprowadziła wiele postępowań w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej. Wygraliśmy wszystkie postępowania z bankami i dzięki temu wypracowaliśmy schematy działania, które umożliwiają szybkie złożenie pozwu z najbardziej korzystnymi i realnymi żądaniami dla kredytobiorcy.