Kredyt odfrankowiony - LIBOR do kredytu złotówkowego?

W przeważającej mierze żądania kredytobiorców obejmują ustalenie nieważności umowy lub roszczenia pieniężne z tą nieważnością związane. Jeśli jednak z jakichś przyczyn kredytobiorca wyraża wolę dalszego obowiązywania umowy kredytu, trzeba ustalić, w jaki sposób można usunąć rażąco niesprawiedliwy mechanizm przeliczeniowy zawarty w umowach frankowych.

Stosując pewne uproszczenie, najbardziej korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji - a przy tym mającym najczęściej swoje uzasadnienie w treści umowy - jest zastosowanie marży z umowy frankowej oraz wskaźnika LIBOR przy przyjęciu, że udzielony został kredyt złotówkowy. Banki wskazują (podobnie jak wskazywały w przeszłości niektóre sądy orzekające), że niedopuszczalne jest stosowanie LIBOR do kredytu złotówkowego i tak sformułowanej umowy nie można było zawrzeć. 

Jednakże zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości, to bank ma ponieść negatywne konsekwencje stosowania klauzul niedozwolonych. Tym samym przestaje mieć znaczenie, iż w obrocie gospodarczym nie występują ani nie występowały tego rodzaju umowy Rozwiązanie takie jest bowiem korzystniejsze dla kredytobiorcy i stanowi realną sankcję wobec banku. Trudno byłoby zaś mówić o sankcji, jeśli kredyt po usunięciu klauzul niedozwolonych byłby waloryzowany WIBOR, a więc wskaźnikiem o wyższym oprocentowaniu niż LIBOR, czy też gdyby przyjąć po prostu, iż kurs CHF ustalany winien być po prostu jako kurs średni NBP.

Jeśli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze, nie wiesz, ile realnie możesz zyskać występując na drogę sądową z bankiem, zachęcamy do kontaktu: 695 251 834 lub kancelaria@pomoczdlugami.pl

Sprawy CHF prowadzimy nie tylko w takich miastach, jak Gdańsk, Gdynia czy Warszawa, ale na terenie całej Polski.